Buty do wspinaczki

8 November 2022 0 By Malgosia M

Zamierzałam zrezygnować ze wspinania, lecz trzeba liczyć siły na zamiary, zwłaszcza gdy tuż obok Ciebie powstał kompleks wspinaczkowy. Co zrobisz jak nic nie zrobisz, trzeba kupić buty, obciąć paznokcie i dać z siebie wszystko.

Jedną parę butów zaraz na początku Przygody Wspinaczkowej (no tak, życie Przygodą jest) wyrzuciłam, ponieważ zastosowałam się do wszelkich zaleceń  mądrych acz życzliwych i profesjonalnych.

Jak zabrać się do wybrania tych jedynych, najlepszych, mocnych, do wszystkiego  i zawsze wygodnych…

Pierwsze kryterium, które zastosowałam, wiadomo KOLOR!!!  Drugie MARKA!!! Czas na lans…

Może te, w których ci świetni…,  tylko że ONI robią megacyfrę, może mają inne wymagania, albo wcale ich nie mają…  Jak znaleźć te jedyne? Wróżenie z fusów, a może szklana kula… Czym zatem się kierować, jaki kierunek obrać… dokąd zmierzać…

Druga godzina:

Zawsze też możesz się wspomóc, ilość artykułów na temat „jak znaleźć dobre buty do wspinaczki?”, „jak dobrać buty dla początkujących?”- w sieci niemało, każdy zajmuje ok. 4 min czytania:

https://www.lasportiva.com/en/climbing-shoes-technical-information

–https://www.lasportiva.com/en/woman/footwear/blog/post/how-to-choose-the-best-climbing-shoes

https://e-pamir.pl/pl/blog/buty-wspinaczkowe-dla-poczatkujacych-jak-dobrac-1554276435.html

https://8a.pl/8academy/jak-dobrac-buty-wspinaczkowe/

https://www.weld.pl/blog/porownanie-butow-la-sportiva-solution-skwama-scarpa-instinct/

– jest też filmik, NIEJEDEN…

https://www.lasportiva.com/en/climbing-shoes-technical-information

https://www.youtube.com/watch?v=_A3xKRRV-k0; https://www.youtube.com/watch?v=tPx5eTdbcjY

3 godziny później:

Producent zadbał, o proszę jakiś sales manager zmapował  ofertę:

https://world.scarpa.com/page/climbing-collection-structure

Aha, poratuje Cię telefon do przyjaciela: już po mnie, te, które wybrałam przecież nie NADAJĄ się na panel! To do wielowyciagów. Decyzja: mają być tylko wygodne czy wygodne i do konkretnych zadań. No, masz. Jeszcze raz, od nowa.

Telefon do przyjaciółki, porada: wyjazd do sklepów na mierzenie i wgląd organoleptyczny w sytuację.

Te, które chcą ci wcisnąć w sklepach- prosisz jednak o używane/z wystawy/z drugiej ręki/znalezione pod skałą/ cokolwiek, byleby już rozbite!!!

10 godzin później: jesteś znawcą!  Wiesz, która sława w których robi swoją cyfrę…, a butów jak nie było tak nie ma.

2 tygodnie później: znasz modele poszczególnych producentów. Jest czym błysnąć, gdy kolejny raz pożyczasz buty na ścianie. Jesteś specjalistą!…

3 tygodnie później: zamówione buty w kilku rozmiarach lecą do ciebie przez internet lub zostały nabyte po pierwszym w życiu tak długim namyśle w sprawie kupowania butów. Gdyby ludzkość kupowała tak rozpaczliwie rozważnie każde buty, świat ziemia matka byłaby lżejsza o wiele wysypisk śmieci, a i w domu nieco więcej miejsca…

Ps. Dominik Diabeł kupił buty – czas 8 minut, pierwsze 5c+ już za nim.

Małgosia – dzień 3 … i tak dalej

Złota Rada (Diabła, i to za darmo): Buty sznurowane, 3 rozmiary (ten właściwy i o pół mniejsze, tzn. na co dzień nosisz 43, zamów 43,42,5 i 42, nie patrz na kolor, przymierz w domu, nie wybieraj za ciasnych, wybierz jedne, pakuj się i ruszaj na ściankę, przestań tracić czas na siedzenie przed komputerem… Chcesz posiedzieć? Posiedź przy ciastku w Zerwie (ps. Złota Rada 2.: banantofee lepsze od sernika)

To niesamowite, jaką życzliwością, wyrozumiałością i poradnictwem osłodzone jest przymierzanie, oglądanie, porównywanie, próby zadecydowania, zarówno obsługi, jak i współdzielących dramatyczny los klientów, chociażby znanego i lubianego sklepu we Wro, zwłaszcza jego nowym salonie.

Ps. Małgosia: zakup dokonany, choć to właśnie było wyzwanie…